Deniz Süpürgesi

DYT 300 Büyük Deniz Yüzey Temizlik Teknesi

Hidrolik tahrikli, hava soğutmalı ve catamaran yapıda bir iş makinesidir. 15 metre ve üzeri olan deniz temizlik teknelerimizi büyük deniz temizlik teknesi olarak kategorize ediyoruz. DYT 300 deniz temizlik teknesi katamaran yapıdadır. Alt yapısı çelik, üst bina alüminyum malzemeden yapılmıştır. Malzeme seçiminde farklı opsiyonlar kullanılabilir.

DYT 300 deniz süpürgesinin üretilmiş çalışan bir modeli İstaç 1 adıyla İstanbul’da mevcuttur. Bu deniz temizlik teknesinde 360 derece çift Azimuth thruster kullanılmıştır. Bu thrusterlar tamamen hidrolik tahriklidir. Teknede hidrolik güç üretimi için iki adet dizel motor bulunmaktadır. Ayrıca elektrik üretimi için dizel elektrik jeneratörü bir (1) adet kullanılmaktadır. Tüm dizel motorlar hava soğutmalıdır yani tekne üzerinde herhangi bir deniz suyu alıcısı bulunmamaktadır.

Bilindiği üzere marin dizel motorlar soğutma suyu olarak denizden aldıkları suyu kullanmak zorundadırlar. Değişken makine yükleri marin dizel motorların hararet olarak tabir edilen işletme soğutma suyu sıcaklıklarını karada kullanılan motorlara göre arttırmaktadır. Ayrıca marin dizel motorlar uzun süre maksimum devir (rpm) ve yükte çalışmak üzere tasarlanır ve bu şekilde kullanılırlar bu durum marin motoru deniz suyuna bağımlı kılar. DYT 300 dizaynımızda tamamen deniz suyu bağımlılığını ortadan kaldırdık.

Deniz Süpürgesi

Deniz Süpürgesi

Neden Hava Soğutma?

Deniz temizlik tekneleri, deniz süpürgeleri ve petrol ve diğer zararlı madde sızıntı ve döküntülerine müdahale eden tekneler normal tekneler hiç girmediği ve girmek istemeyeceği kirli ve parçacıklı denizlerde seyir ve operasyon yapmak zorundaki teknelerdir. Bu durum teknenin; teknecilik dilinde kondenserlerin (ısı eşanjörlerinin) tıkanmasına (intercooler, şanzıman kondensesi ve yap kondensesi vb.) sebebiyet verir. Hele ki petrol kirliliğine müdahale teknesi ise (OSRV) bu durum petrol ve benzeri hidrokarbon türevli sıvılar teknenin soğutma suyu devrelerine yapışarak soğutma verimini düşürür. Bir çok müdahale teknesi bu sebepten görev sırasında kullanınlamaz duruma gelmiştir.

Derin su ve sığ kinistin vafleri (water intake) bu konuda her zaman işe yarayamabilir. İşte bu sebepten DYT 300 Deniz Süpürgesi hava soğutmalı bir makine denizdeki parçacık, plastik, döküntü vb durumlardan bağımsız operasyonuna devam eder.

Bunun dışında deniz suyunun korozif özellikleri sebebiyle en kaliteli kondense, ısı eşanjörü veya kulerde bile aşınmalar, makine dairesinde pas ve erimeler meydana gelebilmektedir. Hava soğutmalı makinede bu durumlar ile karşılaşılmaz. Sintine birikmesi, sızdıran şaft körükleri ve deniz suyu kaçakları tamamen ortadan kalkmıştır.

Deniz üzerinde hava soğutmalı bir dizel motor işletme açısından keskin ve hatasız HVAC, ısı ve optimizayonu gerektirmekteydi. Bu model kendini yıllar içersinde kanıtlamış. Bölgesinde ve dünyada tek ve orjinal deniz süpürgesidir.

DY 300 Deniz Süpürgesi; azimuth thruster’lar ile deniz çöpü ve deniz atıklarını toplama veriminde operasyona manevra kolaylığı getirmektedir.

3 deniz temizlik konveyör bantlı kendi kendini tahliye edebilen bir deniz süpürgesidir.

 

Deniz Süpürgesi DYT 300 Temel Özellikler

  • Boy:15,40m
  • En: 5,30 m
  • Draft: 1,65 m
  • Freeboard: 0.6 m
  • Hız: 8 knot
  • Makine gücü: 2 x 300 kW
  • Jeneratör: 1 x 68kva
  • Depolama kapasitesi: 19m^3
  • Tekne yapısı: Alt kısım çelik sac, üst kısım aliminyum
  • Depolama ve tahliye sistemleri: 3 Bant

[vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”1089,1090″][/vc_column][/vc_row]

English