Sabit Bariyer Sistemleri

Denizdeki çöplerin, plastiklerin, ahşap ve ambalaj atıkları dahil tüm atıkların dağılmasının önlenmesi, belirli noktalara ulaşımının kesilmesi, yönlendirme ve izole için EPS Deniz Bariyerleri kullanılır. Birçok bariyer çeşidi mevcuttur. Denizde yüzen koruyucu deniz bariyerleri modellerinden denizdeki ömrü en uzun olan Sabit Bariyer’dir. Sabit Bariyer olağan üstü deneyimli olduğumuz ve çok iyi bildiğimiz bir konu. Kilometrelerce EPS Sabit Bariyer Avrupa, Ortadoğu ve ülkemizde bir çok farklı bölgede ve tesiste kullanılmaktadır.

EPS Sabit Bariyerleri kendi üretimimiz ve temsilcisi olduğumuz firmalar tarafından müşteri ihtiyacına göre temin edilebilir. Bariyerin iki temel özelliği doğru deniz koruyucu bariyerinin seçimi için önemlidir.

Freeboard ve Draft:

  1. Freeboard – fribord: Bu değer bariyerin suyun üstünde kalan uzunluğudur.
  2. Draft: Bu değer ise bariyerin suyun altında kalan kısmının ölçüsüdür.

Friboard ve draft değerleri mm veya cm cinsinden belirlenir ikisinin toplamı yani suyun altında kalan kısım ve üstünde kalan kısım bariyerin toplam yüksekliğini verir. Yüksek bir bariyer denizin altında olan askıdaki sıvı ve katıların (petrol ve diğer zararlı maddeler + denizdeki ahşap, plastik, moloz ve benzeri atıklar) geçişini engeller veya hapseder, bu özellik bariyerde istenen bir özelliktir. Denizde yüzen bir bariyerin alt kısmından (bariyer eteğinden) kaçak yapması engellenir.

Denizin üst kısmında yüzmekte olan fribord değeri bariyerin içinde biriken atıkların toplanarak deniz bariyeri aşmamasını sağlar. Bu özellikte bariyerde istenen bir özelliktir. Friboard ve draft değerleri bariyerin kullanıldığı alan ve oradaki deniz ve hava şartlarına bağlı olarak seçilir. Ülkemizde bu konuta 2009/6 genelgesi bir takım petrol kirliliğine müdahale ekipmanının yasal gereklilikleri hakkında bilgi vermektedir. EPS Sabit Bariyerleri 2009/6 genelgesi ile tam uyumludur.

İyi dizayn edilip, hesaplanmış bir bariyerde denizdeki dalga takibi iyi olacaktır. Bu konu da yüzdürme oranı (buoyancy ratio) ile alakalıdır. Bütün bunların artması iyi bir bariyer oluştursa da ortaya çıkan deniz bariyerinin metre başına düşen ağırlığı arttığında operasyonu, tonozlanması ve konfigürasyonu zor bir bariyer ortaya çıkar. İşte bunun için gerekli gereksiz tüm özelliklerin istendiği bariyerlerde maliyet ve operasyonel sıkıntılar baş göstermektedir.

Sabit Bariyerlerde yukarıda belirtilen özelliklerin dışında en önemli hususlardan biri kopma ve yırtılma mukavemet değerleridir. Bu konuda şu anda Türkiye’deki en mukavemetli sabit bariyerleri üretip, bağımsız test kuruluşları ile test raporu sunabiliyoruz.

Sabit Bariyerlerde nağlantı elemanı olarak civata ve somun kullanılmaktadır. Bu bağlantı elemanlarının AISI 316 SS paslanmaz çelik olması deniz şartları için uyumluluğu sağlar. Bu konuda deniz şartlarına uyumlu malzeme şeklinde ifade yerine tam malzemenin özelliklerinin belirtilmesi yerinde olacaktır. EPS Sabit Bariyerlerinde en az AISI 316 SS malzeme kullanılmaktadır.

 

Sabit Bariyer

Sabit Bariyer

EPS Denizcilik Sabit Bariyer Uygulamaları

Kocaeli, İstanbul, İzmir ve ülkemizin diğer şehirlerindeki sabit bariyer uygulamalarımız ile gurur duyuyoruz. We are proud of our permanent boom applications all around the country.#sabitdenizbariyeri #denizbariyeri #stopmarinelitter #marinelitter #cleanoceans

Geplaatst door EPS Marine op Dinsdag 29 mei 2018

SpillMaster® SuperFlex-
Sabit Bariyer

Uzun süreli çözümler için en uygun koruma yöntemi. Sabit Bariyer Parker Systems’in uzun yıllar sonucu geliştirdiği yüksek teknoloji sayesinde üretilmektedir. Diğer bariyerler göre daha hafif ve daha dayanıklıdır. SpillMaster® SuperFlex Sabit Bariyer Rıhtım altları, limanlar ve gemilerin etrafını çevrelemek için kullanılır.

 

Bariyer Modeli

Fribord (cm)

Draft (cm) Toplam Yükseklik (cm)

Superlflex45

20 25

45

Superflex60

25

35

60

Superflex90 30 60

90

[vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”431,432,433,434,435,436,437,438,439,440,441″][/vc_column][/vc_row]

English