Boya, Polyester İşler:

Polyester GRP malzemeden olan tekneler fazla bakım gerektirmemeleri ve kolay üretilebilmeleri sebebiyle günümüzde en çok tercih edilen tekne üretim materyallerindendir. Polyester termoset bir malzemedir. Cam elyaf takviyeli polyester en çok tercih edilen ve ekonomik bir üretim malzemesidir. Üretim metodu olarak birçok farklı yöntem olsa da tekne ve yatlarda el yatırma metodu yine en çok tercih edilen üretim yöntemlerindendir.

Polesyter tekne karaya alındığında teknenin özellikle su altında kalan kısmının kontrolü ve yapılacak olan bakım ve onarım çalışması doğru teşhisle önemlidir. Zamanında yapılacak müdahale ile yaygın olarak “ozmos” olarak adlandırılan fiber de kimyasal bozunmaya yol açan süreç engellenebilir. Bu durumun önlenemediği durumlarda hasarın boyutuna göre tekne jelkot (jell coat) bakımına alınır.

Antifouling Zehirli Boya:

Teknenin seyir aktivitesi, boyama tekniği ve kullanılan malzeme tekne karinasının sakal bağlama olarak tabir edilen kekamoz kaplamasının ile doğrudan alakalıdır. Tabi ki teknenin çalışma bölgesindeki deniz şartları, mevsimler ve su sıcaklığı bu istenmeyen oluşumların meydana gelme hızını doğrudan etkiler.

Antifouling boyalar halk arasında “zehirli boya” olarak bilinirler. Bu eskiden kalma içinde özellikle Cu (bakır) bileşeni olan boyalar için söylenen bir tabirdir. Tekne karinasında su ile temas eden bölgelerden kekamoz (barnacle) oluşumunu engellemesi amacıyla kullanılan boyalar zehirli boya olarak adlandırılması alışa gelmiştir. Güverte üzeri veya herhangi bir yerde kullanılan boya ne kadar zehirli ise antifouling o kadar zehirlidir. Zaten artık bakır bileşeni yerine yeni katkı ve teknolojiler kullanılmaktadır.

Boyamadan önce zemin hazırlığı, tesviyesi kaba ve ince macun ile doğru müdahaleler çok önemlidir. Uygun tatbik edilen boya sistemi ömrü uzun ve verimli olacaktır.

Tekne altında ve sevk sisteminde sakal bağlanması teknenin hızını etkiler, yakıt tüketimini arttırır, gereksiz faz bir su direnci oluşturacağından negatif yönde etkili bir durumdur. İşte bu sebepten dolayı karina boya ve polyester işlemleri tekne karada iken iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Alüminyum, çelik ve polyester teknelerde çoğunlukla uygulanan antifouling süreçleri temelde aynı gibi dursada detayda farklılıklar ihtiva eder. Birçok boya üreticisinde boya modeli değişir. Zemin hazırlığı süreçleri kullanılan raspa malzemesi değişkenlik gösterir. Yanış yapılan bir uygulamada tekne kabuğu aşırı incelme gösterebilir.

Teknenizin sağlıklı ve uzun ömürlü boya ve polyester onarımları için bize ulaşabilirsiniz.

Sadece boya polesyter bakım işleri değil, teknenizi karaya aldığınızda aşağıdaki konularda bizden yardım alabilirsiniz.

  • Derinlik ölçer – echo sounder montajı
  • Dümen palası onarım
  • Pervane bakım ve onarım
  • Kıçtan takma motor bakım ve onarımı
  • Isıtıcı soğutucu klima montaj ve hesapları
  • İnvetör montaj ve yük hesapları
  • Bayrak direği, seyir fenerleri korna, search light ve projektör montajı
Boya polyester işleri

Boya Polyester işleri

English