EPS Denizcilik marin deniz dizel motorları bakım ve onarım konusunda teknisyen ve mühendislerden oluşan ekibimizle yanınızdayız.

Teknenizin marin dizel jeneratör, ana makine, yardımcı makine yani marin dizel motor periyodik yağ bakımlarını tekne üzerinde, çekek yeri veya marinada yapabiliriz.

Şaft, Pervane (Sevk Sistemi) Problemleri

Şaft, Pervane grubunun bir çok problemi olabilir. Bunlar tekne içersindeki performanstan çok ergonomiyi etkiler. Pervane kanat hasarlarınızın onarımı dinamik balansı. Şaft pervane söküm ve salgı kontrolleri tekne karaya alındığında yapılması önerilen işlemlerdendir. Şaft salgısına makine çalışma saatine ve kullanım özelliklerine bağlı olarak tekne karaya alındığında bakılmasını önerilir. Limit değerlerinin (0.30 üzeri kabül edilmez) üstünde şaft salgısı; teknede vibrasyon oluşturabilir, şaft kovanına (shaft bearing) ve sızdırmazlık sistemine (shaft sealing) zarar verebilir. Şaft uzunluğu arttıkça ölçüm noktası artar. Ayrıca sadece şaft salgısı değil. Makinenizin periyodik olarak layn kontrolü şanzıman, varsa ara şaft (intermediate shaft) ve kaplin (elastik veya rijit) kontrol edilmelidir. Makine servislerinde genel kabül +/- 0.15  hassasiyetle bu ölçüm ve gerekiyorsa düzeltmeler yapılmalıdır.

Duplex / 304 / 316 paslanmaz çelik şaftlarda minimum müsade edilen salgı değerleri dikkatli bir şekilde komparator yardımı ile yapılmalıdır.

Şaft Sızdırmazlık Sistemi:

Günümüz motor yat ve benzeri teknelerde salmastralı sızdırmazlık yerine bakım gerektirmeyen shaft sealing sistemleri tercih edilmektedir. Birçok iyi markanın face to face çalışan ürünleri bulunmaktadır. Konu ile ilgili yerli üreticilerde vardır. Bunlar genellikle damlama yapmayan ‘dripless seal’ olarak anılırlar. PSS Shaft Sealing, Tides Seal gibi birçok marka şaft sızdırmazlık keçe ve körükleri Sun Seeker motor yatlarında kullanılmaktadır, bunlar tekne karadayken kontrol edilmeli, gereken bakım ve parça değişimi sağlanmalıdır. Aksi takdirde denizde çok ciddi sıkıntılar yaratabilen parçalardır. Bu konuda yaşadığınız problemlerin çözümü için bize ulaşabilirsiniz.

Marin Dizel Motor Egzoz Problemleri:

Deniz motorlarında egzozda siyah duman, beyaz duman ve buhar basit problemlerin olduğu kadar ciddi sorunların habercisi olabilir. Elektronik dizel kontrollü makinelerde ve mekanik dizel kontrollü makinelerde de yaşanabilen sıkıntılardır. Waterlock, muffler veya nargile ıslak egzoz sistemlerinde kullanılan egzoz gazlarının motor deniz soğutma suyu ile birleştiği parçadır. Bu konudaki dikkat edilmesi gereken noktaları Dizel Soğutma Suyu Sistemleri yazımızda belirtmiştik. Dizel motorlarının çalışma prensibinde yıllar içersinde, genel manada bir değişiklik olmamıştır ancak emisyon ve yakıt ekonomisi için kullanılan elektronik sensör, EDC, elektronik kart vb. sistemler kullanıcılar için karışıklık yaratmaktadır.

 

Man Marin Dizel Motorları DE2843 LE410 409 V12 birçok motor yatta kullanılmaktadır. Bunlar Boening dizel kontrol elektronik sistemi veya Bosch ECU EDC sistemi veya tamamen mekanik kontrollü (VDO) olabilmektedir.

İş tekneleri ve yat marin dizel motor bakım onarım işleri;

  • Periyodik Yağ Bakımları,
  • Sistem Çözümleri,
  • Overhaul ve Recon işlemleri,

IVECO, DOOSAN, MAN

[vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”553″ img_size=”medium”][/vc_column][/vc_row]

English