[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Hava ve deniz şartlarının ağırlaşması standart skimmer ve bariyerlerin kullanılmasını imkansızlaştırı. Bu ve benzeri durumlarda büyük petrol kirliliklerine müdahale ancak offshore özel ekipmanlarla sağlanır. Hollandalı KOSEQ dünyada petrol kirliliklerine karşı başarı ile kullanılan “sweeping arm” ların mucididir. Günümüzdeki farklı ve kompakt yapıda modelleri mevcuttur. Sweeping Arm’lar OSRV (Oil Spill Response Vessel) ve müdahale gemileri için standart  bir donanım haline gelmiştir.

 

Sweeping Arm Nedir?

Özel olarak dizayn edilmiş çelik konstrüksiyon yapıdaki denizden petrol döküntüsünü toplayan sistemdir.

 

Rijit (Sabit) Sweeping Arm Nasıl Çalışır?

Geminin baş tarafından ya da bordasından denize indirilen Sweeping Arm petrol döküntüsünün üzerine giderek yüzer çelik konstrüksiyon yapısı ile döküntüyü orta kısma hapsederek orta kısmında bulunan sıyırıcısı ile dökülmüş petrolü toplar.

 

Avantajarı Nelerdir?

Tek kişilik operatör kullanımı

Güvenlidir.

Kısa sürede operasyona hazır hale gelebilme.

Başka bir gemi veya tekne gerekmez.

Kötü hava şartlarında kullanılabilir.

2-3 knot hızda toplama / süpürme yeteneği.

Kolay temizlenebilir.

Yüksek toplama kapasitesi.

Modeller

  • Koseq Original Rigid Sweeping Arm

10 metreden 15 metreye kadar toplam boy, özellikle açık deniz ve kötü hava şartları için uygun. Kolların taşınması için ayrı bir kreyne ihtiyaç duyar.

  • Compact 5 and Compact 8

5 metreden 8 metreye kadar toplam uzunluk. Aynı konseptte fakat daha kısa ve hafif tasarım. Kıyıya yakın bölgelerde ve iç sularda kullanılabilir.

  • Compact 502

Herşey dahil sistemdir. Bütünleşik güç ünitesi, kreyn ve süpürücü koldan oluşan 20ft konteyner içersinde, kolar depolanabilir, taşınabilir komple çözümdür.

  • Victory Oil Sweeper

V şeklinde yapı, açık deniz, liman için ve iç sularda kullabilir. Kollar birleşerek V şekline gelebilir ya da ayrı ayrı kullanılabilir. Gemi veya uygun teknenin baş kısmına da konulabilen farklı bir modeldir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gallery type=”image_grid” images=”504,505,506,507,508,509,510,511,512,513″ img_size=”200×100″][vc_single_image image=”891″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d” onclick=”zoom” css_animation=”appear”][/vc_column][/vc_row]

English