Dizel Motor Elektronik Kontrol Sistemleri
January 15, 2016

Closed Loop (Kapalı Çevrim) Hidrolik Sistemler

Hidrolik güç aktarımında özellikle mobil hidrolik transmisyonunda kapalı hidrolik çevrim önemli yer tutmaktadır.

kapali_cevrim_hidrolik_sistemler

Kapalı Çevrim Hidrostatik Transmisyon

Temelde iki sistemden bahsederiz;

– Eğer hidrolik yağ pompa ile motor arasında tanka uğramadan sürekli bir akış içerisinde ise bu kapalı çevrim olarak adlandırılır.

– Hidrolik tanktan pompaya buradan motor veya silindir benzeri bir aktüatöre akıp tekrar tanka dönüyorsa bu da açık çevrim hidrolik olarak adlanır.

Yani açık veya kapalı olarak yüksek basınç ve düşük basınç hatlarının tanka (atmosfere) açık veya kapalı olmasını düşünebiliriz.

Yarı kapalı hidrolik çevrimlerde bulunmaktadır.

Kapalı devre hidrolik sistemlerde pompa ve motor yüksek basınç ve alçak basınç iş hatları dışında pompa ve motor gövde içersindeki yağı tanka dreyn eden sızıntı hattı bulunmaktadır. Ayrıca yardımcı ilave bir pompa (şarj pompası) tanktaki yağı kapalı devreye sürekli bir şekilde basmaktadır. Bu pompa sistem gerekliliğine göre seçilmekle birlikte ana pompa kapasitesinin %15 i kadardır.

sauer-danfoss-pompa-kesit

Ayarlanabilir eksenel pistonlu bir pompa olan Sauer Danfoss 90 250 cc pompa kullanılan bir hidrolik transmisyon tekne ana tahrik sistemi olarak kullanılabilir. Sauer Danfoss 90 Serisi 250 cc’lik popma hacim / güç yoğunluğu fazladır.